دلایل ترک و شیار سر پس از عمل کاشت مو | کاشت مو در اصفهان

بررسی دلایل ترک و شیار سر پس از عمل کاشت مو

در نوشته امروز سایت کلینیک تخصصی بهین مرکز کاشت مو در اصفهان به بررسی دلایل ترک و شیار سر پس از عمل کاشت مو خواهیم پرداخت. ترک خوردن سر بعد از کاشت مو در برخی از افراد شایع‌تر است. به طور کلی برخی از افراد در اثر عوامل ژنتیکی پوست خشکی دارند. خشکی پوست سر در حالت عادی می‌تواند مهم‌ترین عامل پوسته پوسته شدن سر بعد از کاشت مو باشد. برخی افراد نیز به صورت اکتسابی دچار خشکی پوست در قسمت سر می‌شوند. به طور کلی مهم ترین عوامل ترک خوردن سر بعد از کاشت مو عبارتند از:

کم بودن چربی پوست

برخی افراد کمتر از میزان طبیعی در بدن و پوست سر چربی دارند. کمبود چربی یکی از عوامل مهم خشکی پوست سر و ترک خوردگی بعد از کاشت مو است. کمبود چربی در افرادی که رژیم غذایی سخت دارند و افراد لاغر بیشتر مشاهده می‌شود.

تزریق بی حسی

تزریق بی حسی می‌تواند باعث خشک شدن پوست سر شود؛ مواد بی‌حسی روی سر افرادی که در حالت عادی پوست خشکی دارند بیشتر تاثیر می‌گذارد. همین عامل سبب می‌شود تا افراد بعد از کاشت مو، پوسته پوسته شدن و سپس ترک خوردگی سر را مشاهده کنند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید : بررسی کاشت ریش به روش میکروگرافت

حروج مایعات از منافذ پوست

یکی از مراحل کاشت مو ایجاد سوراخ و منافذ در پوست سر برای کاشت فولیکول‌های مو است. خارج شدن مایعات زرد رنگ از این منافذ در دوران نقاهت تا حدودی طبیعی است؛ ترشح این مایعات به مرور زمان باعث خشکی پوست و ترک خوردگی سر پس از پیوند مو می‌شود.

سایر عوامل ترک خوردن سر بعد از کاشت مو عبارتند از:

 • کمبود ویتامین‌ها
 • شستشوی بیش از حد پوست سر
 • کشیدگی پوست سر بعد از کاشت
 • کمبود آب بدن

عدم رعایت نکات مراقبتی بعد از کاشت مو:

عدم رعایت نکات مراقبتی بعد کاشت می‌تواند باعث خشکی پوست سر و ایجاد شیار در پوست شود. به عنوان مثال مصرف مسکن‌هایی مانند بروفن، استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی‌های الکل‌دار باعث خشکی پوست و ایجاد شیار در پوست سر می‌شود.

دلایل ترک و شیار سر پس از عمل کاشت مو | کاشت مو در اصفهان

ابتلا به برخی بیماری‌ها:

برخی بیماری‌ها مانند کم‌کاری تیروئید، دیابت و ناراحتی‌های کلیوی باعث خشکی زیاد پوست سر می‌شود. اگر زیباجو به یکی از این بیماری‌ها مبتلا باشد؛ این عارضه را بعد از کاشت ممکن است تجربه کند.

وجود زخم و لخته‌های خون در کف سر:

زخم‌ها و لخته‌های خونی که در کف سر ایجاد می‌شود یکی از عوامل مهم خشکی پوست سر بعد از کاشت است. استفاده از روش‌های غیرتهاجمی می‌تواند خشکی سر بعد از کاشت مو را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

روش های جلوگیری از ایجاد ترک پوستی سر بعد از کاشت مو

برای جلوگیری از ترک خوردن پوست سر بعد از کاشت مو می‌توان اقدامات ساده و در عین حال موثری را انجام داد. به طور کلی رعایت نکات لازم بعد از کاشت مو می‌تواند تا حدود زیادی از ترک خوردن سر بعد از پیوند جلوگیری کند. برخی از روش‌ های جلوگیری از ترک پوئست سر بعد از کاشت مو عبارتند از:

مصرف میوه جات و سبزیجات

خوردن میوه‌جات و سبزیجات قبل و بعد از پیوند مو و تامین مواد مغذی لازم برای رشد مو روی پوست سر تاثیر می‌گذارد و از خشکی و ترک خوردن آن جلوگیری می‌کند. مصرف میوه‌جات و سبزیجاتی که سرشار از آنتی اکسیدان هستند؛ تاثیر بیشتری دارند و از ترک خوردگی پوست سر جلوگیری می‌کنند.

عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون

مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین قبل از کاشت مو و قبل از پایان دوران نقاهت می‌تواند باعث جریان بیشتر خون، کبودی بیشتر کف سر و ترک سر بعد از کاشت مو شوند به همین سبب فرد باید حداقل یک هفته قبل از کاشت مو و دو هفته بعد از کاشت مو از مصرف این داروها اجتناب کند.

روغن تراپی کف سر:

زمانی که پزشک اجازه شست‌وشو و ماساژ آرام کف سر برای زیباجو را صادر کرد. زیباجو می‌تواند از روغن‌های آرگان، نارگیل و جوجوبا برای درمان خشکی پوست سر استفاده کند. چند قطره از این روغن‌ها با یکدیگر ترکیب می‌شود و فرد به آرامی با نوک انگشتان خود این روغن‌ها را به پوست کف سر می‌رساند.

استفاده از مکمل:

استفاده از مکمل‌هایی چون امگا3 هفته‌ای یک‌بار می‌تواند. خشکی کف سر را کاهش دهد.

سایر راه‌های جلوگیری از پوسته شدن سر بعد از پیوند مو عبارتند از:

 • استفاده کمتر از شامپو و سایر محصولات شیمیایی
  شستشوی پوست سر طبق نظر پزشک
 • استفاده از سشوار در درجه های پایین
 • مصرف آب به مقدار کافی
 • اجتناب از قرار گرفتن در نور شدید آفتاب
 • استفاده از کلاه گشاد هنگام بیرون رفتن از منزل

مدت زمان بهبودی ترک و پوسته پوسته شدن سر بعد از کاشت مو به صورت متوسط ۷ تا ۱4 روز خواهد بود که مراقبت‌های لازم می‌تواند این مدت زمان را کمتر کند. ریزش مو با پوسته سر نیز گاهی اوقات مشاهده می‌شود؛ این نوع ریزش مو طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد؛ زیرا فولیکول‌های کاشته شده در زیر پوست وجود دارند و به مرور زمان باعث رشد مو می‌شوند.

درمانگاه تخصصی بهین را در اینستاگرام دنبال کنید

درمان ترک و پوسته سر پس از کاشت مو

برخی از پزشکان برای جلوگیری از این عارضه شامپوهای خاص به همراه داروهای ضد التهاب را برای زیباجویان تجویز می‌کنند. با این حال ممکن است برخی افراد شاهد پوسته شدن سر باشند که در این صورت پزشک متخصص راهکارهای درمانی بیشتری را ارائه می‌دهد. استفاده از کمپرس بخار، ماساژ دادن سر پس از گذشت مدت زمانی خاص طبق نظر پزشک، استفاده از تونیک و روغن‌های درمانی جزو روش‌های درمان ترک خوردن سر بعد از کاشت مو هستند. متخصصانی که مهارت کافی در کاشت مو دارند به خوبی افراد را با نحوه مقابله با این عارضه آشنا می‌کنند. دقت داشته باشید که اگر پوسته‌ها درمان نشوند و برای از بین بردن آن‌ها سهل انگاری کنید؛ ممکن است با مشکلاتی چون بسته شدن منافذ پوست مواجه شوید.

 

پیام بگذارید