ماینوکسیدیل چیست؟

ماینوکسیدیل، داروی بدون نسخه‌ ای است که مورد تایید سازمان غذا و دارو است و هم مردان و هم زنان می‌ توانند از آن برای درمان ریزش مو استفاده کنند. این دارو رگ‌ های خونی را منبسط می‌ کند، در نتیجه میزان خون و مواد غذایی که به فولیکول ‌های مو می‌ رسد، تقویت شده و منجر به پر پشت شدن مو می‌ شود.

دانشمندان هنوز نمی ‌دانند که ساز و کار اصلی ماینوکسیدیل، برای جلوگیری از کم‌ پشت شدن مو چیست، اما به نظر می ‌رسد این دارو به مدت طولانی ‌تری، مو را در مرحله رشد فعال (آنافاز) نگه می ‌دارد. از آن ‌جایی که ماینوکسیدیل، روی چرخه مو تاثیر می ‌گذارد؛ استفاده مداوم از آن الزامی است. به محض این ‌که مصرف این دارو را قطع کنید؛ روند رشد مو به حالت سابق باز می ‌گردد و ممکن است دوباره دچار ریزش مو شوید. هر چقدر زودتر از این دارو استفاده کنید؛ نتیجه بهتری خواهید گرفت.

آیا زنان می‌توانند از ماینوکسیدیل استفاده کنند؟

آکادمی پوست آمریکا معتقد است ماینوکسیدیل، بهترین روش درمانی برای رشد مجدد موی زنان است. سازمان غذا و دارو تایید کرده است که بانوان می ‌توانند به دو صورت از ماینوکسیدیل استفاده کنند: محلول موضعی 2% و فوم موضعی 5%. البته محلول موضعی 5% هم وجود دارد، اما سازمان غذا و دارو، در حال حاضر استفاده از آن را تنها برای مردان تایید کرده است. سازمان غذا و دارو، استفاده از محلول موضعی 5% را برای زنان، تایید نکرده است. هنوز کاملا مشخص نیست که عوارض جانبی و مزیت ‌های این دارو چیست.

کاشت مو در اصفهان | شانه زدن موها

آیا قطع ماینوکسیدیل سبب ریزش مو می شود؟

کاشت مو، تهاجمی‌ترین روش درمان ریزش مو محسوب می‌شود. کاشت مو برای همه مناسب نیست؛ معمولا افرادی که روش‌ های درمانی دیگر را امتحان کرده‌اند اما این روش‌ها کارساز نبوده‌اند، به سراغ کاشت مو می ‌روند.

بیشتر بیمه ‌های درمانی، هزینه ‌های جراحی کاشت مو را تقبل نمی‌کنند و این موضوع می‌ تواند برای برخی افراد ایجاد مشکل کند. برخی از جراحان، روش جراحی کاشت مو و درمان با استفاده از تزریق پلاسمای سرشار از پلاکت را، با یکدیگر ترکیب می‌ کنند.

مصرف مکمل‌های غذایی مانند اسید فولیک، اسید های چرب امگا 3، بایوتین و روی، برای درمان ریزش مو تایید نشده است. مطالعاتی که روی این روش ‌های درمانی انجام ‌شده، نتایج متفاوتی را نشان داده است. قبل از مصرف هر گونه مکمل غذایی با پزشک خود در درمانگاه تخصصی بهین مشورت کنید.

 

پیام بگذارید