واکسن‌های کرونا ما را از اومیکرون محافظت می‌کنند؟

واریانت امیکرون | مهم‌ترین ابهام درباره سویه جدید که نیاز به جوابی قطعی دارد. این است که بالاخره واکسن‌هایی که امروز تزریق شده روی این ویروس موثر هستند. یا نه؟

بدبینی ها در این مورد از آنجا شروع شد . که آفریقای جنوبی اعلام کرد بر اساس تحقیقات سازمان جهانی بهداشت  انجام شده. ایجاد مصونیت فایزر در برابر اومیکرون ۴۰ بار کمتر از سویه های قبلی است. اگرچه در این گزارش به این نکته هم اشاره شده بود . که بخش عمده بستری شدگان با واریانت امیکرون ، واکسینه نشده بودند کمی بعد از آمریکا خبر رسید . که از ۴۳ مورد مبتلایان به این سویه، ۳۴ نفر دو دوز و تعداد کمتری هم سه دوز واکسن خود را تزریق کرده بودند.

با این حال می‌توانیم خوشبین باشیم . که این تفاوت بین آمریکا و آفریقا می‌تواند. ناشی از میزان بالاتر واکسیناسیون در آمریکا باشد . یعنی از آنجا که تعداد واکسن زده ها بسیار بیشتر از تعداد واکسن نزده ها است. طبیعی است که سهم آنها از مبتلاها هم بیشتر باشد.

دست آخر بعد از گمانه‌زنی‌های زیاد سازمان جهانی بهداشت تایید کرد . که ممکن است واکسن‌ها روی اومیکرون اثربخشی کمتری داشته باشند. چند روز پیش اولین مورد مرگ بر اثر سویه جدید کرونا در بریتانیا ثبت شد.

به خاطر همین هم نخست وزیر بریتانیا تاکید کرد که همه واکسن دوز سوم خود را سریع‌تر تزریق کنند. تقریبا حرف مشترک همه مقام‌های بهداشتی کشورها این است .که تنها با واکسن می‌شود نگرانی در مورد ابتلا به واریانت امیکرون و گسترش موج بعدی بیماری را به حداقل رساند .و اینطور که وزارت بهداشت ایران هم تاکید کرده .نوبت سوم واکسیناسیون به همان اندازه نوبت های اول و دوم اهمیت دارد.

پیام بگذارید