رابطه‌ی بین دریافت دوز اول واکسن کرونا و افزایش سلامت روحی

عده‌ی زیادی از افراد گزارش کرده‌اند که بعد از دریافت دوز اول واکسن کرونا کاهش احساس افسردگی و اضطراب را تجربه کردند. نشان داده شده افرادی که واکسن کرونا نزده‌اند، دچار استرس و اضطراب زیادی هستند. در یک مطالعه محققان به بیش از ۸ هزار نفر در ایالت متحده‌ی آمریکا پرسشنامه‌هایی در رابطه‌ با واکسیناسیون کرونا و وضعیت روحی دادند.

محققان پاسخ‌ها‌ی شرکت‌کنندگان را تحلیل کردند و به این نتیجه رسیدند که دریافت دوز اول واکسن کرونا منجر به افزایش سلامت روانی افراد می‌شود. علاوه بر این احتمال ابتلا به افسردگی شدید ۱۵ درصد در آن‌ها کاهش پیدا کرد. محققان همچنین عنوان کردند افرادی که بعد از دریافت واکسیناسیون کرونا آرامش خاطر را تجربه کردند، کسانی بودند که احتمال مرگ یا به‌شدت مریض شدن در آن‌ها بالا بود.

آیا واکسیناسیون کرونا باعث بازگشت امید می‌شود؟

آینده‌ی نامعلوم، از دست دادن شغل، دوری از اعضای خانواده، مرگ عزیزان و… همگی باعث شده‌اند بسیاری از افراد در زمان قرنطینه دچار افسردگی شوند. محققان عنوان می‌کنند علت اینکه افراد بعد از دریافت واکسیناسیون کرونا افزایش سلامت روحی را تجربه می‌کنند این است که واکسیناسیون به افراد امید می‌دهد.

طی دوران پاندمی کرونا دیدیم که تقریبا همه‌ی افرادی که اطرافمان هستند، احساس ناراحتی و اضطراب می‌کنند. بعد از ماه‌ها عدم قطعیت، ناامیدی و ناراحتی به نظر می‌رسد واکسن کرونا پایانی برای پاندمی کرونا باشد.

نتایج یک مطالعه‌ی آمریکایی نشان داد که افراد در شروع دوران پاندمی کرونا افزایش قابل‌توجه فشار روانی را تجربه کردند. واکسیناسیون به دلیل اینکه نگرانی درباره‌ی ابتلا به ویروس کرونا را کاهش می‌دهد، منجر به افزایش سلامت روانی می‌شود. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که دریافت واکسیناسیون کرونا حتی ممکن است وضعیت اقتصادی را هم تغییر دهد. افراد بعد از اینکه واکسن زدند می‌توانند به شغل خود برگردند و به‌طور مستقیم با همکاران خود در ارتباط باشند.

منبع: health line

پیام بگذارید