کاشت مو در اصفهان | منشا ویروس امیکرون کجاست ؟

منشا اصلی ویروس کرونا امیکرون کجاست؟

هرجند این ویروس امیکرون ابتدا در آفریقای جنوبی شناسایی شد اما لزوما از آنجا نشأت نگرفته است. اولین نمونه‌های ثبت شده از این ویروس به جمهوری بوتساوانا مربوط می‌شود.

به باور دانشمندان جهش‌های متعدد و غیرعادی ویروس ناشی از این است که برای مدت طولانی بدن فردی را آلوده کرده که سیستم ایمنی بسیار ضعیفی داشته یا به بیماری‌های نقص سیستم ایمنی مثل ایدز مبتلا بوده است.

چه چیزی در مورد ویروس امیکرون دانشمندان را نگران کرده است؟

آنچه متخصصان و مسئولان را در سراسر دنیا نگران کرده تعداد بسیار بالای جهش‌های رخ داده در سویه‌ی امیکرون است که به ۵۰ عدد می‌رسد. تنها ۳۰ مورد از این جهش‌ها در پروتئین اسپایک رخ داده‌اند. ۱۰ مورد از این جهش‌ها نیز در بخش اتصال ویروس رخ داده که از جهش‌های نوع دلتا که قدرت شیوع بسیاری بالایی دارد، به مراتب بیشتر است.

اسپایک یکی از چهار پروتئین ساختاری است که لایه‌ی خارجی ویروس عامل کووید-۱۹ را شکل می‌دهند. پروتئین اسپایک با تقسیم‌بندی در سه گروه برجستگی‌های تاج مانند روی ویروس را شکل می‌دهد که نام ویروس کرونا هم از آنها گرفته شده است.

این شاخک با اتصال به پروتئین ACE2 در مسیر تنفسی سلول‌های قربانی را تسخیر کرده و وارد آن می‌شود. اکثر واکسن‌ها و داروهای واکسن کرونا نیز با تمرکز بر همین پروتئین اسپایک طراحی شده‌اند. از این رو تغییرات و جهش‌های گسترده در آن می‌تواند اثرگذاری واکسن در ایجاد ایمنی را کاهش داده و آمار مرگ و میر را بالاتر ببرد.

کاشت مو در اصفهان|مزیت تزریق دوز سوم واکسن کرونا

آیا ویروس کرونا امیکرون قدرت شیوع بالاتری دارد؟

هنوز به طور قطع نمی‌توان در این مورد اظهار نظر کرد اما داده‌های اولیه نگران‌کننده هستند. در آفریقای جنوبی آمار مبتلایان از ۲۷۳ مورد در ۱۶ نوامبر تنها در ده روز به بالای ۱۲۰۰ مورد رسیده است. بیش از ۸۰ درصد این افراد از استان گائوتنگ بوده‌اند که بر اساس تحلیل‌های اولیه به سرعت سویه‌ی جدید در آن غالب شده است.

مقدار R که نشان‌دهنده سرعت رشد ایپدمی است برای آفریقای جنوبی در کل ۱.۴۷ است اما در این استان ۱.۹۳ برآورد شده است. این تغییر که احتمالا ناشی از سویه جدید است، زنگ خطر را برای محققان به صدا درآورده است.

بهینه‌سازی واکسن‌های کرونا برای این سویه چقدر طول می‌کشد؟

تیم‌های تولید واکسن سرگرم به‌روزرسانی واکسن‌ها برای جهش‌های رخ داده در پروتیین اسپایک ویروس کرونا هستند تا در صورت لزوم آنها را جانشین واکسن‌های فعلی کنند. زمانی که جهش‌های دلتا و بتا پدیدار شدند محققان به سرعت تحقیق روی سویه‌های جدید برای تطبیق واکسن را شروع کردند و این در حالی است که واکسن‌های فعلی هم اثرگذاری زیادی روی این سویه‌ها دارند.

انجام این تحقیقات بدین معنی است که محققان همین حالا هم با جهش‌ها تا حد زیادی آشنایی دارند و با سازمان‌های نظارتی هم در مورد آزمایش‌های مورد نیاز مذاکراتی را صورت داده‌اند. با این حال انتظار می‌رود در صورت نیاز به توسعه واکسن‌های جدید دسترسی عمومی به آنها بین ۴ تا ۶ ماه طول بکشد.

 

پیام بگذارید