کاشت مو در اصفهان | نظر پزشکان در مورد ریزش مو و ویروس کرونا

آیا ریزش موهای من به خاطر کرونا است؟

پزشکان شاهد افزایش چشمگیر بیمارانی هستند که بطور غیرعادی دچار ریزش مو شده اند. آنها معتقدند که این امر مربوط به استرس مرتبط با ویروس کرونا است.

پزشکان می گویند که آنها نیز بیماران زیادی با مشکل ریزش مو دارند. پدیده ای که به اعتقاد آنها در واقع به بیماری همه گیر ویروس کرونا، چه در افراد مبتلا به ویروس و چه در افرادی که هرگز بیمار نشده اند، مربوط است.

در مواقع عادی، برخی از افراد پس از یک تجربه استرس زا از قبیل بیماری، جراحی بزرگ یا ضربه عاطفی، دچار ریزش مو به مقدار قابل توجهی می شوند.

پزشکان متخصص پوست و مو می گویند حتی بسیاری از بیمارانی که از Covid-19 بهبود می یابند. دچار ریزش مو می شوندنه از طریق ویروس کرونا بلکه از استرس فیزیولوژیکی مبارزه با آن. به همین دلیل بسیاری از افرادی که هرگز به این ویروس مبتلا نشده اند نیز به دلیل استرس عاطفی ناشی از از دست دادن شغل، فشار مالی، مرگ اعضای خانواده یا سایر تحولات مخرب ناشی از شیوع ویروس کرونا، دچار ریزش مو می شوند.

طبق گفته یکی از استادیاران دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا، در یک نظرسنجی ماه ژوئیه در مورد علائم پس از Covid در میان 1567 عضو از یک گروه مبتلا به کرونا، 423 نفر ریزش مو غیر معمول را گزارش داده اند.

تفاوت پروتز مو با کاشت مو | کاشت مو در اصفهان

انواع ریزش مو ناشی از کرونا

به گفته متخصصان، دو نوع ریزش مو وجود دارد که به نظر می رسد همه گیری ایجاد می کند.

1- ریزش مو تلوژن افلوویوم

در یکی از این شرایط، به نام ریزش مو تلوژن افلوویوم، مردم معمولاً بیش از 50 تا 100 مو بطور روزانه از دست می دهند، که غالبا چند ماه پس از یک تجربه استرس زا شروع می شود. دکتر سارا هوگان متخصص پوست در دانشگاه کالیفرنیا که روزانه بیش از هفت بیمار با این مشکل را معاینه می کند، گفت: “این اساساً مربوط به تغییر شرایط و یا تغییر سیستم رشد مو است.”

ویروس کووید و ریزش مو 

به گفته وی، یکی از بیمارانش به جدی دچار ریزش مو شده بود که ترجیح داد از کلاه گیس به صورت موقت استفاده کند.

در چرخه موهای سالم، تعداد بیشتر موها در مرحله رشد قرار دارند، درصد کمی در مرحله استراحت و  حدود 10 درصد از موها نیز در مرحله ریزش یا تلوژن هستند اما در ریزش موی تلوژن افلوویوم (telogen effluvium)، افراد ریزش موی بیشتر و رشد موی کمتری دارند و حتی ممکن است تا 50 درصد موها دچار ریزش شوند و فقط 40 درصد از آنها، در مرحله رشد، باقی بمانند.

این پدیده که برخی از زنان پس از بارداری نیز تجربه می کنند، به طور معمول حدود شش ماه طول می کشد اما اگر شرایط استرس زا ادامه یابد یا مجددا رخ دهد، برخی از افراد دچار نوعی بیماری مزمن ریزش می شوند. بهترین راه برای کمک به این افراد در بازیابی زیبایی خود، انجام کاشت مو است.

2- آلوپسی

دکتر محمد جعفرانی روانپزشک و متخصص پوست در دانشگاه میشیگان گفت: نوع دیگری از ریزش مو که اکنون در حال افزایش است. آلوپسی آره آتا است. که در آن سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کند. و معمولاً با ریزش موی سکه ای روی پوست سر یا ریش شروع می شود.

کاشت مو برای درمان آلوپسی 

این نوع از ریزش مو با استرس روانی همراه است یا باعث تشدید آن می شود.

گرچه همه بیماران Covid-19 به این بیماری مبتلا نمی شوند، اما افرادی که مستعد ریزش مو هستند. در آلوپسی، دچار ریزش مو در ناحیه ابروها و مژه ها نیز می شوند. این شرایط احتمالا به این دلیل است که التهابی که برخی از بیماران کووید تجربه می کنند. باعث افزایش مولکول های ایمنی مرتبط با شرایطی مانند آلوپسی می گردد.

کاشت مو در اصفهان | ویروس کووید و ریزش مو

کنترل ریزش مو در کرونا

متخصصان تغذیه، ویتامین هایی مانند بیوتین و روش های کاهش استرس مانند یوگا، ماساژ پوست سر یا مدیتیشن ذهن را توصیه می کنند. برخی نیز ماینوکسیدیل، داروی رشد مو را پیشنهاد می کنند. اما دکتر هوگان به بیماران هشدار می دهد. که این دارو در ابتدا می تواند باعث ریزش بیشتر مو قبل از شروع به اثرگذاری گردد. بدون تجویز پزشک و به صورت خودسرانه از مصرف هر گونه داروی ریزش مو، خودداری کنید.