کاشت مو در اصفهان - فولیکول مو

فولیکول مو

شاید بسیاری از افرادی که در مورد عمل پیوند و کاشت مو تحقیق می کنند اصطلاح فولیکول مو را از زبان پزشکان و متخصصین این حرفه شنیده باشند. بنابراین حتما این سئوال برایتان پیش آمده که فولیکول مو چیست؟

یک فولیکول مو در واقع یکی از بخش های مهم پوست بدن انسان و حیوانات است که وظیفه آن ایجاد مو است. فولیکول مو مانند کیسه های لوله ای شکلی هستند که موها در آن ریشه دوانده و سپس به مرور بلندتر شده و سرانجام از پوست سر بیرون می زنند. رشد موها در چندین مرحله صورت می گیرد:

  1. در ابتدا موها رشد کرده و به مرور بلندتر می شوند (آناژن)
  2. مرحله توقف رشد موها (کاتاژن)
  3. مرحله آرام شدن یا استراحت موها (تلوژن)

نقش فولیکول مو

فولیکول مو نقش بسیار مهمی در رشد و شکل موها دارد. در واقع افراد با نژادهای مختلف سیاه، سفید و زرد پوست و همچنین نوع موها (اعم از موی بلوند، موی مجعد، موهای سیاه و غیره…)  دارای فولیکول های متفاوت مو هستند. 

فولیکول ها از سلول های پوستی تشکیل شده اند که تشکیل پیاز مو را می دهند و از این طریق ریشه مو را می سازند. این ریشه های مو از طریق برجستگی های کوچکی بنام “پستانک” از خون تغذیه می شوند و مواد کافی جهت رشد موها را دریافت می کنند.

در اصل هر فولیکول مو دارای بخش های مختلفی تحت عنوان های اپیتلیال)epithelial( و مزانشیمال (mesenchymal) است.

این دو بخش تفاوت اساسی با یکدیگر دارند: بطوریکه  سلول های بخش اپیتلیوم تقسیم می شوند و به این ترتیب بخش های بالایی و در واقع دایمی موها را می سازند.

اما بخش های پایینی، پیاز مو را به وجود می آورند که بخش پایه ای و بسیار مهم در ساختار مو است. در این بخش ملانوسیت ها نیز قرار دارند که کار وظیفه مهمی که بر عهده دارند، تولید رنگدانه های مو است. سپس این رنگدانه ها به سلول های اصلی  تار مو انتقال می یابند.


از کاشت مو  چه می دانید ؟ 

"ساختار

ساختار فولیکول مو:

در این بخش جهت آشنایی هر چه بهتر شما، اجزای فولیکول مو را به ترتیب معرفی و نکاتی را در زمینه عملکرد و ساختار هر کدام از آنها آورده ایم : 

1- Papila

 این بخش که به فارسی “پستانک” ترجمه شده، در واقع به شکل حلقه های مویرگی است که شکل آن در واقع مانند یک بافت محکم می باشد. معمولا تقسیم سلولی در این بخش بسیار بندرت و یا اصلا اتفاق نمی افتد. اطراف “پستانک” را بخش دیگری بنام “ماتریکس مو”  (که به آن در اصطلاحات علم پزشکی trichocytes  نیز می گویند و در اصل مسئول تشکیل سلول های پایه ای جهت ساخت مو است) در بر گرفته است.

2 –  Root Sheathیا غلاف ریشه مو

  همانطور که از اسمش پیداست یکی از بخش های مهم و پایه ای مو ها است. این بخش در اصل دارای دو بخش داخلی و خارجی می باشد. بخش خارجی غلاف ریشه، زمانی که عمل رنگ آمیزی “هماتوکسیلین و اوسین” در ریشه موها صورت می گیرد،  بصورت سلول های مکعبی شکل ظاهر می شوند.

3 – Bulge یا برآمدگی

 این بخش در واقع در بخش خارجی غلاف ریشه مو و درست در کنار ماهیچه Pili قرار دارد. (این ماهیچه کارش سر پا نگه داشتن و صاف کردن مو هاست که البته این کار به صورت ناخودآگاه صورت می گیرد.

ماهیچه “پیلی” به بخش مرکزی فولیکول مو متصل است و زمانی که بر اثر سرما اصطلاحا موها راست می شوند و یا فردی دچار برق گرفتگی شده و موهایش سیخ می شوند، این ماهیچه عمل می کند) همچنین این بخش که یکی از بخش های بسیار مهم و حیاتی مو است، شامل سلولهای بنیادین می شود که با استفاده از آنها ، باقی فولیکول های مو را با استفاده از سلولهای جدید می سازد.

از طرف دیگر این بخش در بهبود زخم هایی که در روی پوست سر ممکن است رخ دهد نیز نقش دارد.

4 – Cup  یا جام

 این بخش که اصطلاحا در علم پزشکی به آن Infundibulum نیز می گویند، فولیکول های مو در آن رشد می کنند.

5 – غدد چربی

 این بخش هم که احتمالا با آن آشنایی دارید، مسئول ایجاد چربی های اطراف تارهای مو است که این چربی ها در واقع نوعی ماده روغنی است و برای محافظت و نرم ماندن موها و حتی پوست سر مفید است. طبیعتا هرچه تراکم موها بیشتر باشد، تعداد غدد چربی موها نیز بیشتر است.

6 – گیرنده های حسی  

این گیرنده ها در واقع موقعیت و جهت موها را حس می کنند.


آشنایی با روش های کاشت مو با درمانگاه تخصصی بهین اصفهان