کاشت مو در اصفهان - ریزش مو برای زنان به چه دلایلی اتفاق می افتد ؟

دلایل ریزش مو زنان

دلایل ریزش مو  در خانم ها و یا دختران جوان همانطور که اشاره شد، در برخی موارد با ریزش موی مردان شباهت هایی دارد و البته در برخی موارد کاملا متفاوت است. در اینجا به بررسی هر یک از عوامل عمده کم پشت شدن و ریزش شدید موی زنان (که در مواردی حتی ممکن است موجب طاسی شود) می پردازیم:

– بارداری

معمولا در دوران حاملگی و بارداری بسیاری از زنان جوان دچار ریزش و یا کم پشت شدن موهای سر می شوند اما خوشبختانه این مسئله در بیشتر مواقع بصورت موقتی است و نیازی به نگرانی نیست. بطوری که معمولا به فاصله مدت کمی از وضع حمل، رشد موهای سر مجددا به حالت طبیعی بر می گردد. البته چنانچه در مواردی با گذشت چند ماه از زایمان، مادر موهای از دست رفته اش مجددا رشد نکنند، می تواند با مراجعه به متخصص پوست و مو و یا یک کلینیک کاشت مو در صورت نیاز اقدام به کاشت و یا پیوند مو کند.

– بیماری

متاسفانه بسیاری از بیماری ها و ناراحتی ها موجب افزایش ریزش مو و در نتیجه کم پشت شدن منطقه ای موها و حتی طاسی می شوند. از جمله بیماری هایی که می توانند موجب بروز این عوارض در زنان شوند می توان از ناراحتی ها و اختلالات تیروئید، کم خونی، عفونت قارچی پوست، سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، را نام برد. از طرف دیگر برخی بیماری ها ممکن است خود مستقیما منجر به ریزش و از دست دادن موها نشوند اما روش های درمانی آنها بطور موقت موجب بروز این مسئله شود. از جمله شیمی درمانی جهت درمان سرطان.

گفته می شود که یک دهم زنان محدوده سنی بیست الی پنجاه سال دچار کم خونی هستند که در اغلب مواقع به دلیل کمبود آهن در بدن زنان است. اختلالات تیروئید نیز که به دلیل اختلال در عملکرد این غده بوجود می آیند دو نوع هستند: پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید. که در حالت دوم یعنی کم کاری، در بسیاری از موارد در زنان و دختران موجب ریزش مو می شود.

– استرس و فشارهای روحی

استرس و ناراحتی ها و شوک های شدید عاطفی و روحی روانی می تواند موجب تشدید ریزش مو در بانوان شود. بطوری که برای مثال ترس از بیماری، طلاق، درگذشت نزدیکان، مشکلات شدید مالی و… ممکن است به اندازه ای بر روحیه فرد تاثیر مخرب بگذارد که منجر به از دست دادن بخش زیادی از موهای سر شود. البته خوشبختانه در بیشتر موارد با مراجعه به مشاور روانکاو و حل مشکلات روحی روانی فرد می توان تا اندازه زیادی جلوی ریزش بیشتر موها را هم گرفت و بسیاری از فولیکول موهای سر پس از مدتی مجددا شروع به رشد می کنند.

دلایل ریزش مو خانم ها
دلایل ریزش مو خانم ها

– افزایش سن

یائسگی و افزایش سن موجب ریزش مو در بسیاری از زنان می شود. حتی در سنین بالای هفتاد یا هشتاد سال نیز بیشتر خانمهای سالمند دچار ریزش موی شدید می شوند تا جایی که حتی بسیاری از نواحی سر آنها کاملا کم پشت می شوند.
این مسئله تا حد زیادی به هورمون ها بستگی دارد چرا که معمولا تا قبل از یائسگی زنان، هورمون های آنها به طور منظم ترشح می شود و به همین دلیل آنها رشد مناسبی در موهای سر دارند. اما در حدود سنین پنجاه سالگی دیگر ترشح هورمون های زنانه (از جمله استروژن) کمتر می شوند و همین مسئله اغلب موجب افزایش ریزش، نازک شدن و یا کاهش رشد موهای سر می شوند.

– رژیم غذایی

رژیم غذایی نامناسب از عوامل نازک شدن و کم پشت شدن موهای سر در بسیاری از خانمهاست. باید توجه کنید که کاهش وزن از طریق رژیم های غذایی غلط و یا کمبود برخی مواد معدنی خوراکی در بدن می تواند آسیب های جدی به سلامت شما وارد کند لذا بهتر است در صورت تمایل به کاهش وزن با دریافت مشاوره از متخصص تغذیه، ورزش، نوشیدن آب و مایعات به اندازه کافی و همچنین افزایش تحرک بدنی (از جمله ورزش های مفیدی مانند شنا، پیاده روی، کوهنوردی و …) به مرور وزن بدن خود را کاهش دهید.

البته امروزه روش هایی مانند مزوتراپی جهت درمان ریزش موی افرادی که به این دلایل دچار کاهش موهای سر شده اند، مورد استفاده قرار می گیرند و در این روش ها مواد مغذی و مفید برای پوست و مو تزریق می شوند.

– عدم مراقبت صحیح از موها

عدم رعایت بهداشت شخصی، استفاده بیش از حد از مواد آرایشی و شیمیایی، کشیدن موهای سر به سمت پشت (مدل دم اسبی) و یا مدل آفریقایی می توانند موجب افزایش ریزش و کم پشت شدن موها شوند(که به آن طاسی سر کششی می گویند) .

به ویژه اگر موهای خیس را به حالت های نامبرده بخواهید درآورید. نگهداری و مراقبت صحیح از مو شامل نکات مهمی است که البته در بخش های دیگر به آنها اشاره کرده ایم از جمله شستشوی مرتب با استفاده از شامپوهای استاندارد، عدم شستشو با آب داغ، ماساژ آرام پوست سر هنگام استحمام، عدم استفاده از برس های پلاستیکی غیر استاندارد جهت شانه کردن و… حتی می توانید در کنار این موارد جهت تقویت مو از مواد گیاهی و طبیعی مانند روغن نارگیل استفاده کنید و پوست سر را به آرامی با آن ماساژ دهید تا جریان خون در سر شما بیشتر جریان پیدا کند و سر راحت تر بتواند رشد موهای جدید را ادامه دهد. به این ترتیب شما بانوان محترم می توانید اقدام به جلوگیری از ریزش موهایتان کنید.


کاشت مو اصفهان