کاشت مو در اصفهان - کاشت مو

تغذیه بعد از کاشت مو

به یاد داشته باشید که فولیکول های موهای کاشته شده در روزهای اولیه  کاشت مو کمی حساس هستند و لذا باید تا حد امکان در نگهداری از آنها و برنامه غذایی – تغذیه بعد از کاشت مو – و حتی عادت های زندگی که تا پیش از عمل داشتید (از جمله ورزش و یا مصرف سیگار) تا حدودی تجدید نظر کنید و حتما پیش از انجام هر کاری با پزشک متخصص و همکاران وی مشورت کنید.

 بعد از عمل کاشت مو چی بخوریم؟

ضمن اینکه بار دیگر تاکید می کنیم که در زمینه نگهداری و مراقبت از مو بعد از کاشت آنها، باید با پزشک خود مشورت کنید، اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید و تا حدودی نگران این مسئله هستید، این دستورات غذایی را می توانید دنبال کنید:

تغذیه بعد از کاشت مو
تغذیه بعد از کاشت مو

– کنار گذاشتن غذاهای چرب:

مصرف غذاهای چرب، سنگین و سرخ کردنی ها را تا حد امکان کنار بگذارید. مخصوصا در هفته اول بعد از عمل کاشت مو. معمولا توصیه می شود که برای داشتن تغذیه بعد از کاشت مو بطور صحیح، یک یا دو شب بعد از عمل برای نهار و یا شام از سوپ ، سالاد و مواد غذایی طبیعی و نسبتا سبک استفاده شود. (به یاد داشته باشید که مصرف زیاد چربی ها برای رشد موها چندان مناسب نیست و به خصوص بعد از عمل که ریشه موهای کاشته شده کمی حساس ترند)

– نوشیدن آب و مایعات:

در کنار داشتن تغذیه صحیح و سالم، نوشیدن آب در روزهای بعد از کاشت مو، به ویژه در هفته اول، اهمیت دارد. آب موجب رقیق تر شدن خون شده و گردش جریان خون در بدن بهبود پیدا کرده و موجب می شود که خون به ریشه فولیکول های مو بهتر برسد. از این رو ماندگاری موها در دراز مدت بیشتر خواهد شد.

– مصرف پروتئین:

مصرف پروتئین در زمینه تغذیه بعد از کاشت مو، یکی از آن دسته کارهایی است که حتما باید آن را در نظر بگیرید. جالب است که بدانید تارمو خود از کراتین تشکیل می شود، که کراتین هم از انواع مختلف پروتئین ها ساخته می شود. خوب حتما تا اینجا متوجه اهمیت پروتئین برای رشد موها شده اید.

مصرف مرتب گوشت، لبنیات، آمینو اسیدها، حبوبات و غلات می تواند به شما کمک زیادی در این زمینه کند. افراد گیاهخوار هم از طرف دیگر مشکل چندانی نخواهند داشت و علاوه بر مصرف موارد نامبرده، می توانند از طریق مواد گیاهی از قبیل سویا پروتئین کافی برای بدن شان را تامین کنند.
از این رو توصیه می کنیم که مصرف این مواد را حتما مد نظر داشته باشید: شیر، تخم مرغ، گوشت قرمز (سویا برای گیاهخواران)، نان کنجدی، برنج،کره بادام زمینی، لوبیا، ماست، جو.


10 نکته مهم قبل از اقدام به پیوند مو 


– مصرف امگا3:

امگا3 یکی از بهترین مواد مغذی و معدنی مفید برای رشد موهاست. امگا3 نوعی اسیدهای چرب طبیعی و مفید برای بدن است که به تقویت ریشه موها از طریق مرطوب نگهداشتن آنها و مانع خشک شدن تارهای مو، کمک می کند که این مسئله بسیار مهم است. خوشبختانه از طریق مصرف روغن های انواع غذاهای دریایی و برخی از گیاهان می توانید براحتی امگا 3 را به بدنتان برسانید. از این رو مصرف امگا3 را به کسانی که نگران تغذیه بعد از عمل کاشت مو هستند، توصیه می کنیم.
برای مصرف امگا3 این مواد می توانید مورد استفاده قرار دهید:

  • روغن‌ ماهی‌
  • روغن تخم مرغ
  • روغن کریل
  • دانه خولان دریا
  • روغن دانه کلری
  • روغن جلبک
  • روغن بذر کتان
  • روغن دانه‌های چیا
  • روغن اچیوم.

– مصرف آهن:

مصرف آهن بعد از کاشت مو هم یکی از نکات مهم دیگر است که توصیه می کنیم حتما به آن توجه داشته باشید. آهن خون ساز است و کمبود آن می تواند منجر به کم خونی در بدن شود.

مصرف آهن می تواند رساندن اکسیژن به سلول های بدن به خصوص سلول های پوست و مو را تسریع کند و از این نظر نقش مهمی در سلامت بدن دارد. کمبود آهن یکی از دلایل ریزش مو است و این امر در هر سنی ممکن است اتفاق بیافتد.

بسیاری از افراد جهت جذب آهن به بدنشان به قرص های آهن روی می آورند ولی مصرف این قرص ها تا حدی مفید است و بهتر است که با تغذیه بعد از کاشت مو، بطور مناسب از جمله خوردن میوه، سبزیجات(به خصوص اسفناج) در این زمینه به تامین آهن بدن تان کمک کنید.
ضمنا این نکته مهم را هم فراموش نکنید که خوردن ماست با غذا موجب عدم جذب آهن به بدن تان می شود لذا اگر عادت دارید که به همراه غذا، ماست بخورید برای رفع مشکل کمبود آهن، اولین قدم باید کنار گذاشتن ماست از سفره غذا باشد.
برای تامین آهن بدن این مواد غذایی را مصرف کنید: جگر، شیر سویا، دوغ محلی، اسفناج و سایر سبزیجات، عدس، فلفل دلمه ای، کلم بروکلی، پرتقال و…

بعد از کاشت مو چه چیزی بخوریم ؟
بعد از کاشت مو چه چیزی بخوریم ؟

– مصرف ویتامین ها:

مصرف ویتامین یکی از نکات مهم دیگر تغذیه بعد از کاشت مو است. ویتامین C و ویتامین B در این زمینه نقش حیاتی و کاملا پررنگی دارند. ویتامین ها موجب تقویت پوست و موی شما شده و به رشد موها کمک زیادی می کنند مخصوصا ویتامین B که برای رشد مو حیاتی است.

در سالهای اخیر قرص های ویتامین به بازار عرضه شده اند اما توصیه ما این است که تا جای ممکن از طریق مواد طبیعی مانند میوه این ویتامین ها را به بدنتان برسانید. مصرف این ویتامین ها موجب می شوند که در دراز مدت موهای شما قوی و صاف شوند. معمولا کسانی که ویتامین B به اندازه کافی مصرف می کنند، موهای زیباتری دارند.
برای جذب ویتامین های C و B به بدن این مواد خوراکی را مصرف کنید: میوه، سبزیجات، سیب زمینی، نخود، عدس، گوشت گاو، ماهی سالمون، گوشت گوسفند، زرده تخم مرغ، پنیر و …

– مصرف شکر و نمک:

تا حد امکان، مصرف قند و شکر و نمک را کاهش داده و یا قطع کنید. به خصوص بعد از عمل کاشت مو که این کار بهتر است صورت بگیرد. بسیاری از غذاها نمک بدن شما را تا حدودی تامین می کنند و برای رساندن قند، هم نیازی به مصرف قند و طبیعی تولید شده در کارخانجات ندارید ولی اگر خیلی تمایل به مصرف شکر دارید، می توانید با استفاده شکر قهوه ای طبیعی تا حدودی این مسئله را برطرف کنید.

در نهایت تاکید می کنیم که پس از انجام عمل، مراقبت های لازم و توصیه شده در زمینه تغذیه بعد از کاشت مو از طرف پزشک معالج را به دقت و قدم به قدم رعایت کنید.